Nesmažné jarní závitky


Cestování po Vietnamu bylo plné výborných chutí, neodolatelné kávy, pho bo, bun bo nam bo, bah mí

a taky skvělých závitků, nesmažených, vždy čerstvých a pokaždé výtečných. Dnes se tedy podělím o recept na závitky, a někdy v budoucnu třeba přidám i to pho bo.Když chcete rychlý oběd, příjemně překvapit návštěvu, nebo další alternativu bez lepku.


Ingredience:

(pro 12 osob)na závitky:

1 balení rýžového papíru (cca 250 g, cca 17 ks)


1/2 balení tenkých rýžových nudlí

1/3 bílé ředkve

3 střední mrkve

čerstvá bazalka

čerstvý koriandr - klíčová surovina pro autentickou chuť

čerstvá rukola

mungo klíčky

1/3 okurky hadovky

kapka sezamového oleje

volitelně můžete přidat 17 plátků slaniny (tradičně se používají např. krevety, ale ta slanina taky dodá správnou chuť)omáčky:

- sójová omáčka bez glutamátu

- sweet chilli sauce

- vietnamská rybí omáčka: 1/4 hrnku rybí máčky, 1/2 hrnku vody, na kolečka nakrájený stroužek česneku, 1/4 chilli papričky (nebo podle toho, jak máte rádi pálivá jídla), pár snítek kopru, šťáva z 1/8 citrónu, 1 - 2 lžičky cukru, vše pořádně promíchat a nechat chvilku odležetPostup:

Rýžové nudle uvaříme podle návodu, nebo zkrátka asi 5 min vaříme v neosolené vodě. Pak propláchneme a zakápneme kapkou sezamového oleje (moc to nepřehánějte, je hodně aromatický).Ředkev a mrkev oloupeme a nastrouháme najemno. Pokud máte vhodné struhadlo, zkuste vytvořit trochu delší kousky.Okurku oloupeme a nakrájíme na tenké plátky.Slaninu opečeme.
Bylinky a rukolu stačí opláchnout a obrat z větviček.Připravte si pánev, do které se vám vejde celý papír a třeba rohožku na přípravu sushi.

Teď už je vše připraveno a můžeme začít s rolováním.
Rýžový papír namočte tak na půl minuty do vody v pánvi (vaším cílem není, abyste ho z pánve vynadávali už úplně vláčný, protože on měkne postupně) a pak přendejte na podložku na sushi.

Do spodní třetiny začněte dávat náplň. Nejprve bych začala slaninou, pak bylinky, mrkev a ředkev, mungo, okurka a nakonec nudle.Papír nejprve přehněte na okrajích směrem k náplni, pak spodní konec přehněte přes již přeložené
strany a náplň a nakonec zarolujte. Snad je to pochopitelné ze schématu na obrázku, jinak doporučuji mrknout se na youtube na nějaké instruktážní video.TIP:

Jako náplň v zásadě můžete použít cokoli vás napadne, ale rýžové nudle, koriandr a nějaká zelenina by neměla chybět.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Poznámka: Komentáře mohou přidávat pouze členové tohoto blogu.